Skip to main content
You have permission to edit this article.
Edit
ASA State Softball Tournaments
0 Comments

ASA State Softball Tournaments

  • 0

Here is a breakdown of pool play schedules for the Amateur Softball Association's Class A and Class B State Fastpitch Tournaments. Pool play takes place Wednesday, Thursday and/or Friday, and determines bracketing for this weekend's double-elimination tournaments.

All games listed are opening-round pool play matchups (schedules subject to change, depending on National Qualifiers), and each team is guaranteed two pool play games and two double-elimination round games. Teams from the Quad-Cities and surrounding area are highlighted.

18-under `A' at Springfield -- Wednesday, 11 a.m.: Milan Aces vs. Illini Bluffs Diamonds; Quad City Firebirds vs. Southern Illinois Outlaws; Quad City Kamotion vs. Springfield Her-i-canes; McDonough County C.A.T.S. vs. Illinois Impact; Midwest Dynamite vs. Washington Cobras; Springfield Lightning vs. LGSA Lasers. 12:30 p.m.: America's Heartland Hearts vs. East Peoria Lady Rage; Pontiac Lightning vs. Decatur Blaze; Geneseo Hurricanes vs. McLean County Stars; Quad City Mustangs vs. Beardstown Lakers; Quad City Batbusters vs. Springfield Storm; Illinois Starz vs. Metamora Firebirds. 2 p.m.: Illini Bluffs Diamonds vs. Peoria Lady Outlaws; Southern Illinois Outlaws vs. Mid-State Tornadoes; Springfield Her-i-canes vs. NTRA Stealers; Streator Sting vs. Quad City Sting; Dynamite-Cobras winner vs. Lightning-Lasers winner; Dynamite-Cobras loser vs. Springfield-Lasers loser. 3:30 p.m.: Hearts-Lady Rage winner vs. Pontiac-Blaze winner; Hearts-Lady Rage loser vs. Pontiac-Blaze loser; Hurricanes-Stars winner vs. McDonough-Impact winner; Hurricanes-Stars loser vs. McDonough-Impact loser; Batbusters-Storm winner vs. Starz-Metamora winner; Batbusters-Storm loser vs. Starz-Metamora loser. 5 p.m.: Peoria Lady Outlaws vs. Milan Aces; Mid-State Tornadoes vs. Quad City Firebirds; NTRA Stealers vs. Quad City Kamotion; Mustangs-Lakers winner vs. Streator-QC Sting winner; Mustangs-Lakers loser vs. Streator-QC Sting loser.

18-under `B' at Galesburg -- Thursday, 12:30 p.m.: Central Illinois Rebels vs. Abingdon Diamond Dusters. 3:30 p.m.: ROWVA Rampage vs. BNGSA Explosion. 6:30 p.m.: Abingdon Diamond Dusters vs. Orion. 8 p.m.: Central Illinois Rebels vs. ROWVA Rampage; BNGSA Explosion vs. Orion.

16-under `A' at Moline -- Wednesday, 3 p.m.: America's Heartland Havoc vs. Springfield Sting; McDonough County C.A.T.S. vs. Canton McDonalds; America's Heartland Heartbreakers vs. Effingham Ambush; Mattoon Pride vs. Forrest Heat; Illinois Xtreme vs. Oly Fire. 4:30 p.m.: Springfield Big Chill vs. East Peoria Express; Midwest Explosion vs. BNGSA Angels; East Moline Eagles vs. LGSA Lasers; Midwest Sluggers vs. BNGSA Bandits; Streator Storm vs. Melton Outlaws. 6 p.m.: Havoc-Sting winner vs. McDonough-Canton winner; Havoc-Sting loser vs. McDonough-Canton loser; Heartbreakers-Ambush winner vs. Pride-Heat winner; Heartbreakers-Ambush loser vs. Pride-Heat loser; Xtreme-Oly Fire winner vs. Big Chill-Express winner. 7:30 p.m.: Xtreme-Oly Fire loser vs. Big Chill-Express loser; Explosion-Angels winner vs. Eagles-Lasers winner; Explosion-Angels loser vs. Eagles-Lasers loser; Sluggers-Bandits winner vs. Storm-Outlaws winner; Sluggers-Bandits loser vs. Storm-Outlaws loser. Thursday, 3 p.m.: Milan Aces vs. BNGSA Blitz; Mel Price Truckers vs. Princeville Phlash; Quad City Diamonds vs. Chatham Freeze; Decatur Rebels vs. Washington Cobras; Quad City Firebirds vs. Casey Chaos. 4:30 p.m.: Mount Zion Hummers vs. Washington Gators; Quad City Firebirds USA vs. Alton Flames II; Springfield Heat vs. IVC Blue Devils; RIPCO Sonics vs. Springfield Chill; Alton Flames I vs. BNGSA Blue Angels. 6 p.m.: Aces-Blitz winner vs. Truckers-Phlash winner; Aces-Blitz loser vs. Truckers-Phlash loser; Diamonds-Freeze winner vs. Rebels-Cobras winner; Diamonds-Freeze loser vs. Rebels-Cobras loser; QC Firebirds-Chaos winner vs. Hummers-Gators winner. 7:30 p.m.: QC Firebirds-Chaos loser vs. Hummers-Gators loser; Firebirds USA-Alton II winner vs. Heat-Blue Devils winner; Firebirds USA-Alton II loser vs. Heat-Blue Devils loser; Sonics-Chill winner vs. Alton I-Blue Angels winner; Sonics-Chill loser vs. Alton I-Blue Angels loser.

16-under `B' at Galesburg -- Thursday, 11 a.m.: Belleville Rascals vs. Galesburg Lightning; River Bend Blast vs. Knoxville Blue Bullets. 12:30 p.m.: ROWVA Tigers vs. Abingdon. 2 p.m.: Galesburg Lightning vs. Dunlap Eagles; Knoxville Blue Bullets vs. Heartland Pride. 3:30 p.m.: Abingdon vs. Quad City Sliders. 5 p.m.: Dunlap Eagles vs. Belleville Rascals; Heartland Pride vs. River Bend Blast. 6:30 p.m.: Quad City Sliders vs. ROWVA Tigers.

14-under `A' at Normal -- Wednesday, 4 p.m.: Washington Cobras vs. Alton Flames II; Washington Cobras (Blue) vs. Mattoon Pride; O'Fallon Impact vs. Central Storm. 5:45 p.m.: Springfield Sting vs. BNGSA Angels (Gold); CIGS Rebels vs. BNGSA Crush; Waterloo Sliders vs. Pontiac Explosion; Illini Bluffs Diamonds vs. Divernon Shock; Chillicothe Demons vs. Chatham Heat; LGSA Lasers vs. BNGSA 13's. 7:30 p.m.: Washington-Alton II winner vs. Sting-Angels Gold winner; Cobras Blue-Mattoon winner vs. CIGS-BNGSA winner; O'Fallon-Central winner vs. Waterloo-Pontiac winner; Milan Aces (Blue) vs. Divernon Shock; Alton Flames I vs. Chatham Heat; BNGSA 13's vs. Milan Aces (Gold). 9:15 p.m.: Washington-Alton II loser vs. Sting-Angels Gold loser; Cobras Blue-Mattoon loser vs. CIGS-BNGSA loser; O'Fallon-Central loser vs. Waterloo-Pontiac loser; Illini Bluffs Diamonds vs. Milan Aces (Blue); Chillicothe Demons vs. Alton Flames I; Milan Aces (Gold) vs. LGSA Lasers. Thursday, 4 p.m.: Hollis Park Yellow Jackets vs. McDonough C.A.T.S.; Oly Fire vs. Geneseo Glory; Morton Marvels vs. Springfield Chill; River Bend Blast vs. Quad City Mercury Elite. 5:45 p.m.: Morton Mystics vs. CIGS Spirit; Quad City Rapids vs. Quad City Phoenix; Quad City Vipers vs. Forrest Heat; NTRA Attack vs. Springfield Explosion. 7:30 p.m.: Hollis Park-McDonough winner vs. Oly Fire-Geneseo winner; Hollis Park-McDonough loser vs. Oly Fire-Geneseo loser; Morton-Springfield winner vs. River Bend-Mercury Elite winner; Morton-Springfield loser vs. River Bend-Mercury Elite loser. 9:15 p.m.: Morton-CIGS winner vs. QC Rapids-QC Phoenix winner; Morton-CIGS loser vs. QC Rapids-QC Phoenix loser; QC Vipers-Forrest winner vs. NTRA-Springfield Explosion winner; QC Vipers-Forrest loser vs. NTRA-Springfield Explosion loser.

14-under `B' at Mattoon -- Thursday, 5 p.m.: Krush Softball vs. People's State Bank; Mattoon Cobras vs. Casey Chaos. 6:50 p.m.: Krush-People's winner vs. Mattoon-Casey winner. 8:40 p.m.: Krush-People's loser vs. Mattoon-Casey loser. Friday, 5 p.m.: Mattoon Rage vs. BNGSA Angels (Blue). 6:50 p.m.: Monicals Slice vs. Streator Her-i-canes. 8:40 p.m. Mattoon-BNGSA winner vs. Monicals-Streator winner. Saturday, 9 a.m.: Mattoon-BNGSA loser vs. Monicals-Streator loser.

12-under `A' at Springfield -- Thursday, 11 a.m.: Metamora Firebirds vs. Quad City Sparks; Washington Cobras vs. Alton Flames; Mount Olive Aces vs. Quad City Firebirds USA; Canton Colemans vs. Quad City Firebirds; Rochester Chill vs. BNGSA Angels USA; Quad City Mercury vs. NTRA Mustangs. 12:30 p.m.: BNGSA Angels Gold vs. Toledo Youth Sport; Chillicothe Blue Devils vs. Mattoon Pride; Chatham Heat vs. Quad City Dreamers; Milan Aces vs. River Bend Blast; Decatur Blaze vs. Springfield Sizzle; Quad City Diamonds vs. Oly Fire. 2 p.m.: Quad City Sparks vs. Morton Mystics; Alton Flames vs. BNGSA Explosion; Quad City Firebirds USA vs. McDonough County C.A.T.S.; LGSA Lasers vs. BNGSA Diamonds; Rochester-Angels USA winner vs. Mercury-Mustangs winner; Rochester-Angels USA loser vs. Mercury-Mustangs loser. 3:30 p.m.: BNGSA Gold-Toledo winner vs. Chillicothe-Mattoon winner; BNGSA Gold-Toledo loser vs. Chillicothe-Mattoon loser; Chatham-Dreamers winner vs. Canton-QC Firebirds winner; Chatham-Charleston loser vs. Canton-QC Firebirds loser; Blaze-Sizzle winner vs. Diamonds-Oly Fire winner; Blaze-Sizzle loser vs. Diamonds-Oly Fire loser. 5 p.m.: Metamora Firebirds vs. Morton Mystics; BNGSA Explosion vs. Washington Cobras; McDonough County C.A.T.S. vs. Mount Olive Aces; Milan Aces-River Bend winner vs. LGSA-BNGSA Diamonds winner; Milan Aces-River Bend loser vs. LGSA-BNGSA Diamonds loser.

12-under `B' at Mattoon -- Thursday, 5 p.m.: Mattoon Rage vs. Cumberland Vets. 6:50 p.m.: Cumberland Vets vs. Charleston Jazz. 8:40 p.m.: Mattoon Rage vs. Charleston Jazz. Friday, 5 p.m.: Macomb Rockys vs. Galesburg Wildcats; Olney Eclipse vs. Southern Illinois Her-i-canes. 6:50 p.m.: Southern Illinois Her-i-canes vs. Herrin All-Stars; Galesburg Wildcats vs. Streator Cyclones. 8:40 p.m.: Olney Eclipse vs. Herrin All-Stars; Macomb Rockys vs. Streator Cyclones.

10-under `A' at Springfield -- Friday, 12:30 p.m.: Springfield Chill vs. BNGSA Angels. 2 p.m.: Casey Chaos vs. BNGSA Explosion. 3:30 p.m.: Quad City Firebirds vs. Springfield Chill. Saturday, 9 a.m.: BNGSA Angels vs. Casey Chaos. 10:30 a.m.: BNGSA Explosion vs. Quad City Firebirds.

10-under `B' at Mattoon -- Thursday, 6:50 p.m.: Decatur Tsunami vs. Casey Chaos. 8:40 p.m.: Mattoon Rage vs. Cumberland Vets. Friday, 5 p.m.: Monticello Rebels vs. Charleston Jazz; BNGSA Explosion vs. Mattoon Rage. 6:50 p.m.: Monticello-Charleston winner vs. Decatur-Casey winner. 8:40 p.m.: Cumberland Vets vs. BNGSA Explosion; Monticello-Charleston loser vs. Decatur-Casey loser.

-- By Terry Duckett

0 Comments
0
0
0
0
0

Be the first to know

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News