Posted Online: Feb. 03, 2013, 6:51 pm

IHSA Class 1A Girls' Basketball Regionals

Comment on this story

By Terry Duckett, tduckett@qconline.com

More photos from this shoot
Photo: John Greenwood
Annawan's Celina VanHyfte sets for a short jumper as Mercer County's Kimi Nelson defends during first half action in Annawan during Monday nights Lincoln Trail girls basketball conference tournament. The Lady Braves took the win.
Oglesby Sectional complex
At Annawan -- Tonight:
No. 4 ROWVA vs. No. 5 Ridgewood, 6 p.m.; No. 3 Stark County vs. No. 6 Galva, 8 p.m.Wednesday:No. 1 Annawan vs. ROWVA/Ridgewood winner, 6 p.m.; No. 2 Wethersfield vs. Stark County/Galva winner, 8 p.m.Thursday:Championship game, 7:30 p.m.

Annawan (24-2, 10-0 Lincoln Trail):G: Morgan VanHyfte (5-10 Fr., 5.5 ppg, 3.5 spg, 2.0 apg) and Maddie Jackson (5-8 Jr., 6.0 ppg, 3.5 spg, 3.0 apg). C: Celina VanHyfte (6-0 Jr., 23.0 ppg, 8.0 rpg, 2.5 spg). F: Megan Foes (5-9 Jr., 9.0 ppg, 4.5 rpg, 3.5 apg, 3.0 spg) and Paige Randall (5-10 Jr., 5.0 ppg, 5.0 rpg, 3.0 apg).

Wethersfield (22-7, 7-3 Lincoln Trail):G: Kristen Parsons (5-5 Jr., 8.5 ppg, 3.5 spg, 3.0 apg), Sarah Hansen (5-4 Sr., 23.5 ppg, 2.0 spg, 1.5 apg) and Aly Eastman (5-7 Sr., 7.0 ppg, 3.5 rpg, 2.0 spg). F: Kodi Hammer (5-7 Sr., 9.0 ppg, 5.0 rpg, 3.0 spg) and Caitlin Miller (5-9 Sr., 5.0 ppg, 6.5 rpg).

Ridgewood (14-13, 6-3 Lincoln Trail):G: Madison Miller (5-6 Sr., 7.0 ppg, 6.0 rpg, 3.0 spg), Taylor Brooks (5-7 Sr., 7.5 ppg, 3.0 spg, 3.0 apg) and Ashley Collins (5-8 Jr., 8.0 ppg). F: Morgan Green (5-10 Jr., 6.0 ppg, 6.0 rpg) and Jasmine Jefko (6-0 Jr., 7.0 ppg, 8.0 rpg, 2 blocks per game).

Galva (10-17, 2-8 Lincoln Trail):G: Nicole Withrow (5-3 Sr., 6.0 ppg) and Devon Peterson (5-8 Sr., 3.0 ppg, 5.0 rpg). C: Katie Klein (5-9 Jr., 4.0 ppg, 6.0 rpg). F: Donel Samuel (5-8 Sr., 5.0 ppg, 3.0 rpg) and Alex Strom (5-10 Sr., 16.0 ppg, 10.0 rpg, 3 blocked shots per game).


River Ridge Sectional complex
At Polo -- Tonight:No. 4 Milledgeville vs. No. 5 Ashton-Franklin Center, 7:30 p.m.Wednesday:No. 1 Prophetstown vs. Milledgeville/AFC winner, 6 p.m.; No. 2 Erie vs. No. 3 Polo, 8 p.m.Friday:Championship game, 7:30 p.m.

Prophetstown (25-3, 13-1 Three Rivers):G: Cassie Reiley (5-3 Sr., 11.5 ppg, 3.5 apg, 2.0 spg) and Corrie Reiley (5-2 So., 8.0 ppg, 3.5 spg, 2.5 apg). F: Riley Walters (5-6 Sr., 12.0 ppg, 4.5 rpg, 3.0 spg), Clare Kramer (5-8 So., 8.5 ppg, 3.5 rpg) and Karlie Stafford (5-7 Jr., 2.5 ppg, 4.0 rpg, 2.0 spg).

Erie (19-9, 8-6 Three Rivers):G: Courtney Cobert (5-6 Jr., 9.0 ppg, 5.0 rpg, 4.0 spg, 3.5 apg), Laykin Miner (5-4 Jr., 6.0 ppg, 3.0 spg, 2.0 apg) and Paige Rus (5-9 Sr., 8.5 ppg, 4.0 rpg). F: Desirae Lawson (5-8 Sr., 7.0 ppg, 2.0 spg) and Rachel Cobert (5-10 Fr., 7.0 ppg, 10.0 rpg).


Mount Pulaski Sectional complex
At Abingdon -- Tonight:No. 4 Bushnell-Prairie City-Avon vs. No. 5 Sciota West Prairie, 7:30 p.m.Tuesday:No. 1 Lewistown vs. BPCA/West Prairie winner, 6 p.m.; No. 2 United vs. No. 3 Abingdon, 8 p.m.Thursday:Championship game, 7:30 p.m.

United (5-19, 1-9 Lincoln Trail):G: Sydney Toops (5-4 Sr., 3.0 ppg), Cassandra Ellison (5-5 Sr., 10.0 ppg) and Andi Hendrix (5-3 Sr., 6.0 ppg). F: Meghan Perkins (5-7 Sr., 5.0 ppg) and Callie Brunswig (5-8 Jr., 7.0 ppg, 4.0 rpg).