Local conference basketball standings


Share
Posted Online: Feb. 08, 2013, 1:19 pm
Comment on this story | Print this story | Email this story
Dispatch-Argus Sports

Western Big 6 boys

  Conf.
  Over.  
TEAM
W
L

W
L
Quincy 6
1

15
6
Rock Island 5
2

17
4
Galesburg 5
2

15
12
Moline
3
4

16
10
Alleman
1
6

6 15
United Township 1
6

3
19

Feb. 1 games:

Rock Island 61, United Township 51 

Moline 61, Alleman 36 

Galesburg 62, Quincy 58

Feb. 2 games:

Normal 62, Moline 43

Galesburg 79, Blue Island Eisenhower 63 

Geneva 69, Quincy 55 

Feb. 8 games:

Galesburg at Rock Island, 7:30 p.m.

Moline at Quincy, 7:30 p.m.

Alleman at United Township, 7:30 p.m.

Feb. 9 games:

Chillicothe IVC at United Township, 6:30 p.m.

Rock Island at Aurora Central, 7:30 p.m.

Jacksonville at Quincy, 7:30 p.m.

Feb. 15 games:

Rock Island at Moline, 7:30 p.m.

Quincy at Alleman (Morris Gym), 7:30 p.m.

Galesburg at United Township, 7:30 p.m.

Feb. 16 games:

Moline at Lincoln, 6 p.m.

Galesburg at Norridge Ridgewood, 6:30 p.m.

Rock Island at Peoria Manual, 7:30 p.m.

Feb. 19 games:

Rock Falls at Alleman (Morris Gym), 7:30 p.m.

Feb. 22 games:

Quincy at Rock Island, 7:30 p.m.

United Township at Moline, 7:30 p.m.

Galesburg at Alleman (Morris Gym), 7:30 p.m.

END OF THE REGULAR SEASON

Regional games TBA

 

Mississippi Athletic boys

  Conf.
  Over.  
TEAM
W
L

W
L
Bettendorf
13
0

18
0
North Scott 11
2

17
2
Assumption 11
2

14
4
Pleasant Valley 9
4
12
5
Davenport Central
5
8
8
10
Burlington 5 8

7 11
Davenport West 4 9
6 11
Muscatine 3
10
4 14
Clinton 2 11
5 13
Davenport North
2 11

5 13

Feb. 1 games:

Bettendorf 75, Davenport West 59

North Scott 55, Muscatine 17

Assumption 53, Clinton 49

Pleasant Valley 69, Davenport Central 66

Burlington 55, Davenport North 46

Feb. 5 games:

Bettendorf 66, Clinton 38

Assumption 74, Muscatine 39

North Scott 47, Pleasant Valley 41

Davenport West 70, Davenport North 64

Davenport Central 65, Burlington 56

Feb. 8 games:

Davenport North at Bettendorf, 7:30 p.m.

North Scott at Burlington, 7:30 p.m.

Assumption at Pleasant Valley, 7:30 p.m.

Davenport Central at Davenport West, 7:30 p.m.

Clinton at Muscatine, 7:30 p.m.

Feb. 12 games:

Burlington at Bettendorf, 7:30 p.m.

North Scott at Assumption, 7:30 p.m.

Pleasant Valley at Davenport North, 7:30 p.m.

Davenport West at Clinton, 7:30 p.m.

Davenport Central at Muscatine, 7:30 p.m.

Feb. 15 games:

Bettendorf at North Scott, 7:30 p.m.

Assumption at Davenport West, 7:30 p.m.

Clinton at Pleasant Valley, 7:30 p.m.

Davenport North at Davenport Central, 7:30 p.m.

Muscatine at Burlington, 7:30 p.m.

END OF THE REGULAR SEASON

Postseason games TBA

 

Northern Illinois Big 12 West boys

  Conf.
  Over.  
TEAM
W
L

W
L
LaSalle-Peru 7 0
  13
8
Ottawa 6 1

18
4
Sterling 3
4
9 15
Geneseo 3
4

8 13
Streator 1
6
6
15
Dixon 1
6

3 19

Feb. 1 games:

Streator 54, Sterling 53 

Feb. 2 games:

LaSalle-Peru 54, Geneseo 52

Ottawa 55, Dixon 42

Feb. 5 games:

Sycamore 76, Sterling 49

Rockridge 70, Geneseo 35

Peru St. Bede 76, LaSalle-Peru 69

Pontiac 57, Ottawa 40

Putnam County 64, Streator 33

Feb. 8 games:

Geneseo at Streator, 7:30 p.m.

Sterling at Ottawa, 7:30 p.m.

LaSalle-Peru at Dixon, 7:30 p.m.

Feb. 12 games:

Geneseo at Rochelle, 7:30 p.m.

Ottawa at Yorkville, 7 p.m.

DeKalb at LaSalle-Peru, 7 p.m.

Streator at Morris, 7 p.m.

Feb. 15 games:

Geneseo at Sterling, 7:30 p.m.

Streator at Dixon, 7:30 p.m.

Ottawa at LaSalle-Peru, 7:30 p.m.

Feb. 16 games:

LaSalle-Peru at Kankakee, 1:30 p.m.

Maple Park Kaneland at Dixon, 6 p.m.

DeKalb at Streator, 6 p.m.

Feb. 19 games:

Sandwich at Dixon, 7 p.m.

Morris at Ottawa, 7 p.m.

Feb. 22 games:

Dixon at Geneseo, 7:30 p.m.

LaSalle-Peru at Sterling, 7:30 p.m.

Streator at Ottawa, 7:30 p.m.

Feb. 23 games:

Sterling at Illinois Math & Science Academy, 5:30 p.m.

END OF THE REGULAR SEASON

Regional games TBA

 

West Central North boys

  Conf.
  Over.  
TEAM
W
L

W
L
Rockridge
7
1

20 3
Monmouth-Roseville 6
2

19 4
Carthage Illini West 6 2

14
11
Macomb 3
5

5
15
Orion
2
6
15
11
Sherrard 0
8

5 19

Feb. 1 games:

Illini West 59, Rockridge 53

Orion 46, Sherrard 28

Monmouth-Roseville 52, Macomb 39

Feb. 2 games:

# Chicago North Lawndale 64, Illini West 52

 

#-Quincy Notre Dame's KHQA/Subway SuperFan Shootout.

Feb. 4 games:

Illini West 54, Orion 44

Feb. 5 games:

Rockridge 70, Geneseo 35

Sherrard 68, Kewanee 67

Monmouth-Roseville 66, Canton 44 

Illini West 54, Camp Point Central 32

Mercer County 47, Macomb 46

Feb. 8 games:

Monmouth-Roseville at Rockridge, 7:30 p.m.

Macomb at Orion, 7:30 p.m.

Illini West at Sherrard, 7:30 p.m.

Feb. 9 games:

Wethersfield at Orion, 7:30 p.m.

Feb. 12 games:

Knoxville at Sherrard, 7:30 p.m.

Farmington at Monmouth-Roseville, 7:30 p.m.

Springfield Sacred Heart-Griffin at Macomb, 7:30 p.m.

Feb. 15 games:

Rockridge at Macomb, 7:30 p.m.

Illini West at Orion, 7:30 p.m.

Sherrard at Monmouth-Roseville, 7:30 p.m.

END OF THE REGULAR SEASON

Regional games TBA

Three Rivers boys


  Conf.
  Over.  
TEAM
W
L

W
L
Kewanee 12
0

20 4
Sterling Newman 11 1

21 3
Riverdale 8 4
13
12
Erie 6
5
15
12
Bureau Valley 6 6

18
10
Prophetstown 5
7
12 13
Fulton 3 8
6 21
Amboy 2
10
6 18
Morrison 0
12

4
24

Jan. 31 games:

Riverdale 70, Amboy 43

Kewanee 78, Prophetstown 63

Feb. 1 games:

Fulton 45, Morrison 39

Forreston 58, Amboy 57

Feb. 2 games:

Sterling Newman 62, Erie 39

Kewanee 57, Princeton 41

Feb. 5 games:

Sherrard 68, Kewanee 67

Sterling Newman 52, Fulton 43

Bureau Valley 54, Princeton 50

Feb. 7 games:

Kewanee 68, Riverdale 62

Sterling Newman 67, Morrison 38 

Feb. 9 games:

Riverdale at Sterling Newman, 6:30 p.m.

Erie at Bureau Valley, 6:30 p.m.

Prophetstown at Fulton, 6:30 p.m.

Amboy at Kewanee, 7:30 p.m.

Feb. 12 games:

Fulton at Riverdale, 7:30 p.m.

Bureau Valley at Kewanee, 7:30 p.m.

Morrison at Sterling Newman, 7:30 p.m.

Erie at Prophetstown, 7:30 p.m.

Feb. 14 games:

Oregon at Amboy, 7:30 p.m.

Feb. 15 games:

Fulton at Erie, 7:30 p.m.

Amboy at Morrison, 7:30 p.m.

END OF THE REGULAR SEASON

Regional games TBA


Lincoln Trail boys


  Conf.
  Over.  
TEAM
W
L

W
L
Galva-Williamsville 7
0
19 4
Wethersfield 6 1

21 4
Stark County
6 2

10 14
Mercer County 4
3
15
9
Ridgewood 4
3

14
11
Annawan 4
4
10 17
Biggsville West Central 3 4

12 11
ROWVA 3 5

9
16
Princeville 2
5
5
15
Sciota West Prairie 1 6

6 15
Monmouth United
0
7
1
20

Jan. 31 games:

# West Central 81, Princeville 69 

# Ridgewood 62, Monmouth United 52

# Annawan 55, West Prairie 41

 

#-LTC Tournament consolation.

Feb. 1 games:

# Wethersfield 72, Mercer County 69

# Galva 60, Stark County 45

* ROWVA 46, West Central 42

* Ridgewood 51, Annawan 44

 

#-LTC Tournament semifinals at high school; *-LTC Tournament consolation semifinals at junior high.

Feb. 2 games:

# Fifth-place game, Ridgewood 70, ROWVA 51

# Third-place game, Mercer County 60, Stark County 44

# Championship, Wethersfield 57, Galva 54

 

#-LTC Tournament finals.

Feb. 5 games:

Galva 67, Wethersfield 64

Stark County 59, Ridgewood 42

Princeville 59, Monmouth United 47 

Annawan 52, West Prairie 50

West Central 72, ROWVA 47

Mercer County 47, Macomb 46

Feb. 8 games:

Wethersfield at Stark County, 7:30 p.m.

Galva at Annawan, 7:30 p.m.

Ridgewood at Princeville, 7:30 p.m.

Monmouth United at Mercer County, 7:30 p.m.

West Prairie at West Central, 7:30 p.m.

Feb. 9 games:

Wethersfield at Orion, 7:30 p.m.

Feb. 12 games:

Monmouth United at Wethersfield, 7:30 p.m.

ROWVA at Stark County, 7:30 p.m.

Ridgewood at Mercer County, 7:30 p.m.

West Prairie at Galva, 7:30 p.m.

West Central at Princeville, 7:30 p.m.

Feb. 14 games:

Princeville at Williamsfield, 7:30 p.m.

Feb. 15 games:

Annawan at Wethersfield, 7:30 p.m.

Galva at Monmouth United, 7:30 p.m.

Princeville at ROWVA, 7:30 p.m.

West Central at Ridgewood, 7:30 p.m.

Mercer County at West Prairie, 7:30 p.m.

END OF THE REGULAR SEASON

Regional games TBA

Western Big 6 girls

  Conf.
Over.  
TEAM
W
L

W
L
Rock Island
10 0

25
3
United Township
7
3
18
12
Galesburg 6 4

18
12
Moline 3 7
10 19
Alleman 2
8
15
14
Quincy 2 8
11 13

Jan. 31 games:

Rock Island 64, Moline 63 (OT)

United Township 71, Galesburg 37

Alleman 58, Quincy 44

Feb. 2 games:

Moline 60, Peoria High 42 

United Township 56, Pekin 34 

Winnetka New Trier 55, Galesburg 48

# Mendon Unity 62, Quincy 45 

 

#-Quincy Notre Dame's KHQA/Subway SuperFan Shootout.

Feb. 4 games:

Rock Island 82, Peoria High 39

Feb. 7 games:

Rock Island 70, Quincy 39

Moline 39, United Township 36 

Galesburg 62, Alleman 58

END OF THE REGULAR SEASON

Feb. 11 games:

* No. 4 Moline vs. No. 5 Pekin, 7:30 p.m.

 

*-4A Peoria Richwoods Regional.

Feb. 12 games:

* No. 1 Peoria Richwoods vs. Feb. 11 winner, 6 p.m.

& No. 1 Galesburg vs. Feb. 11 winner, 6 p.m.

* No. 2 Rock Island vs. No. 3 United Township, 7:30 p.m.

& No. 2 Alleman vs. No. 3 Dunlap, 7:30 p.m.

^ No. 3 Springfield vs. No. 4 Quincy, 7:30 p.m.

 

*-4A Peoria Richwoods Regional; ^-4A Alton Regional; &-3A Dunlap Regional.

Feb. 14 games:

& Championship game, 7:30 p.m.

^ Championship game, 7:30 p.m.

 

&-3A Dunlap Regional; *-4A Alton Regional.

Feb. 15 games:

* Championship game, 7:30 p.m.

 

*-4A Peoria Richwoods Regional.

Feb. 18 games:

% Dunlap Regional champ vs. East Peoria Regional champ, 7:30 p.m.

 

%-3A Washington Sectional.

Feb. 19 games:

@ Peoria Richwoods Regional champ vs. Bradley Bourbonnais Regional champ, 7:30 p.m. (at Normal West)

@ Alton Regional champ vs. Collinsville Regional champ, 7:30 p.m. (at Alton)

 

@-4A Normal West Sectional.

Feb. 21 games:

@ Championship, 7:30 p.m.

% Championship, 7:30 p.m.

 

@-4A Normal West Sectional; %-3A Washington Sectional.

Feb. 25 games:

# Normal West Sectional champ vs. Chicago Mother McAuley champ, 7:30 p.m.

$ Washington Sectional champ vs. Peotone Sectional champ, 7:30 p.m.

 

#-4A Bloomington Super-Sectional; $-3A Pontiac Super-Sectional.

March 1 games:

= Pontiac Super-Sectional champ vs. Springfield Super-Sectional champ, 2 p.m.

+ Bloomington Super-Sectional champ vs. Hinsdale Center Super-Sectional champ, 8:15 p.m.

 

+-4A state semifinals, =-3A state semifinals.

March 2 games:

+ Third-place (12:15 p.m.) or Championship (2 p.m.)

+ Third-place (6:30 p.m.) or Championship (8:15 p.m.)

 

@-4A state finals; =-3A state finals.

 

POSTSEASON FINISH:

xxx  (regional opener)

 

 

Mississippi Athletic girls

  Conf.
Over.  
TEAM
W
L

W
L
Assumption
15
0

18
2
Muscatine 13
2
17
3
Pleasant Valley
12
3

12
8
North Scott 9
6
12
8
Bettendorf 8 7

9 11
Burlington 7 8

9 10
Clinton 4
11

5
15
Davenport West
4 11

4
15
Davenport Central 3 12

4 16
Davenport North
0
15

0
19

Jan. 31 games:

Davenport Central 51, West Liberty 36

Feb. 1 games:

Assumption 61, Clinton 19

Muscatine 66, North Scott 34

Pleasant Valley 51, Davenport Central 32

Bettendorf 58, Davenport West 23

Burlington 81, Davenport North 67

Feb. 5 games:

Assumption 61, Muscatine 59

Bettendorf 64, Clinton 52

Burlington 55, Davenport Central 50

Davenport West 55, Davenport North 29

Pleasant Valley 40, North Scott 34

Feb. 8  games:

Assumption at Pleasant Valley, 6 p.m.

Clinton at Muscatine, 6 p.m.

North Scott at Burlington, 6 p.m.

Davenport Central at Davenport West, 6 p.m.

Bettendorf at Davenport North, 7:30 p.m.

END OF THE REGULAR SEASON

Feb. 9 games:

$ Camanche at Assumption, 7 p.m.

 

$-3A Region 5 tournament.

Feb. 13 games:

# Davenport Central at Bettendorf, 7 p.m.

* Ottumwa at Burlington, 7 p.m.

@ Davenport North at Central DeWitt, 7 p.m.

$ Assumption-Camanche winner vs. Northeast Goose Lake-Mount Vernon (at Assumption), 7 p.m.

 

#-5A Region 4 tournament; *-5A Region 5 tournament; @-4A Region 3 tournament; $-3A Region 5 tournament.

Feb. 16 games:

# Clinton at Iowa City High, 7 p.m.

# Central-Bettendorf winner at Iowa City West, 7 p.m.

* Davenport West at Pleasant Valley, 7 p.m.

* Ottumwa-Burlington winner at Muscatine, 7 p.m.

@ North-DeWitt winner at North Scott, 7 p.m.

$ Championship (at Wilton), 7 p.m.

 

#-5A Region 4 tournament; *-5A Region 5 tournament; @-4A Region 3 tournament; $-3A Region 5 tournament.

Feb. 19 games:

# Championship, 7 p.m.

* Championship, 7 p.m.

@ Championship, 7 p.m.

 

#-5A Region 4 tournament; *-5A Region 5 tournament; @-4A Region 3 tournament.

POSTSEASON FINISH:

xxx  (regional opener)

 

Northern Illinois Big 12 West girls


Conf.

Over.
TEAM
W
L

W
L
Ottawa 9 1

21 5
Sterling 9 1

18
12
Geneseo 5 5
13
14
Dixon 4
6
10
17
LaSalle-Peru 3 7
10 16
Streator 0
10
2
24

Jan. 31 games:

Sterling 72, Streator 25

Feb. 1 games:

LaSalle-Peru 46, Geneseo 44

Ottawa 47, Dixon 26

Feb. 2 games:

Sterling 60, Peoria Manual 56

Feb. 5 games:

Rochelle 57, Dixon 32

Feb. 7 games:

Geneseo 48, Dixon 34 

Sterling 41, LaSalle-Peru 30 

Ottawa 69, Streator 26

Feb. 9 games:

DeKalb at Geneseo, 1:30 p.m.

LaSalle-Peru at Streator, 7:30 p.m.

END OF THE REGULAR SEASON

Feb. 11 games:

# No. 5 Geneseo vs. No. 5 Chillicothe IVC, 7:30 p.m.

* No. 4 LaSalle-Peru at No. 5 Streator, 7:30 p.m.

= No. 4 Mendota vs. No. 5 Dixon, 7:30 p.m.

 

#-3A Dunlap Regional; *-3A Fairbury Prairie Central Regional; =-3A Sterling Regional.

Feb. 13 games:

# Geneseo-IVC winner vs. No. 1 Galesburg, 6 p.m.

* LP-Streator vs. No. 1 Ottawa, 6 p.m.

= Dixon-Mendota winner vs. No. 1 Rochelle, 6 p.m.

= No. 2 Rock Falls vs. No. 3 Sterling, 7:30 p.m.

 

#-3A Dunlap Regional; *-3A Fairbury Prairie Central Regional; =-3A Sterling Regional.

Feb. 14 games:

# Championship, 7:30 p.m.

* Championship, 7:30 p.m.

= Championship, 7:30 p.m.

 

#-3A Dunlap Regional; *-3A Fairbury Prairie Central Regional; =-3A Sterling Regional.

Feb. 18 games:

@ Dunlap Regional champ vs. East Peoria Regional champ, 7:30 p.m.

^ Sterling Regional champ vs. Stillman Valley Regional champ, 7:30 p.m.

 

@-3A Washington Sectional; ^-3A Genoa-Kingston Sectional.

Feb. 19 games:

@ Fairbury Prairie Central Regional champ vs. Bloomington Central Regional champ, 7:30 p.m.

 

@-3A Washington Sectional.

Feb. 21 games:

@ Championship, 7:30 p.m.

^ Championship, 7:30 p.m.

 

@-3A Washington Sectional; ^-3A Genoa-Kingston Sectional.

Feb. 25 games:

$ Washington Sectional champ vs. Peotone Sectional champ, 7:30 p.m.

? Genoa-Kingston champ vs. Vernon Hills champ, 7:30 p.m.

 

$-3A Pontiac Super-Sectional; ? Hoffman Estates Super-Sectional.

March 1 games:

& Hoffman Estates champ vs. Hinsdale Central champ, 12:15 p.m.

& Pontiac champ vs. Springfield champ, 2 p.m.

 

&-3A state semifinals.

March 2 games:

& Third-place (12:15 p.m.) or championship (2 p.m.)

 

&-3A state finals.

 

POSTSEASON FINISH:

xxx  (regional opener)

 

 

West Central North girls

  Conf.
Over.  
TEAM
W
L

W
L
Sherrard
9 1

26
3
Carthage Illini West 8 2

20 10
Orion 5
5
19
10
Monmouth-Roseville 3
7
13
17
Rockridge 3 7

12
17
Macomb 2
8
11
16

Jan. 31 games:

Sherrard 48, Orion 39

Illini West 37, Rockridge 25

Monmouth-Roseville 53, Macomb 50

Feb. 2 games:

# Illini West 40, Winchester West Central 32

 

#-Quincy Notre Dame's KHQA/Subway SuperFan Shootout.

END OF THE REGULAR SEASON

Feb. 4 games:

# Biggsville West Central 61, Monmouth-Roseville 52 

* Hamilton 72, Macomb 61

# Rockridge 56, Mercer County 32

 

#-2A Rockridge Regional; *-2A Macomb Regional.

Feb. 5 games:

# Sherrard 62,  Biggsville West Central 35

# Orion 49, Rockridge 41

 

#-2A Rockridge Regional.

Feb. 6 games:

* Illini West 52, Manito Midwest Central 47

 

*-2A Macomb Regional.

Feb. 7 games:

# Championship: Sherrard 63, Orion 28

* Championship, Carthage Illini West 33, Havana 27

 

#-2A Rockridge Regional; *-2A Macomb Regional.

Feb. 12 games:

@ Rockridge Regional champ vs. Kewanee Regional champ, 6 p.m.

@ Macomb Regional champ vs. El Paso-Gridley Regional champ, 7:30 p.m.

 

@-2A Orion Sectional.

Feb. 14 games:

@ Championship, 7:30 p.m.

 

@-2A Orion Sectional.

Feb. 18 games:

$ Orion champ vs. Somonauk champ, 7:30 p.m.

 

$-2A Monmouth College Super-Sectional.

Feb. 22 games:

& Monmouth champ vs. Springfield champ, 8:15 p.m.

 

&-2A state semifinals.

Feb. 23 games:

& Third-place (6:30 p.m.) & Championship (8:15 p.m.)

 

&-2A state finals.

POSTSEASON FINISH:

-- Monmouth-Roseville and Macomb  (regional opener)

-- Rockridge (regional semis)

-- Orion (regional finals)

 

Three Rivers girls

 

  Conf.
Over.  
TEAM
W
L

W
L
Prophetstown 13
1

26
3
Riverdale 13
1

24
2
Sterling Newman 9 5
15
11
Erie 8 6

20 9
Kewanee 7 7

14
17
Amboy 6
8

14 13
Fulton 5
9
10
20
Morrison 2
12

5
22
Bureau Valley
0
14

1
27

Jan. 31 games:

Wethersfield 68, Morrison 33

Amboy  49, Ashton-Franklin Center 34

Feb. 1 games:

Prophetstown 47, Erie 37

Riverdale 73, Fulton 30

Kewanee 72, Bureau Valley 32

Sterling Newman 42, Morrison 31

END OF THE REGULAR SEASON

Feb. 4 games:

* West Carroll 51, Morrison 44

@ Spring Valley Hall 44, Bureau Valley 25

< Kewanee 57, Spoon River Valley 40

 

*-2A Sterling Newman Regional; @-2A Spring Valley Hall Regional; <-2A Kewanee Regional.

Feb. 5 games:

+ Shabbona Indian Creek 51, Amboy 37

 

+-2A Hickey Big Rock Regional

Feb. 6 games:

* Riverdale 73, West Carroll 28 

& Prophetstown 60, Ashton-Franklin Center 40

< Peoria Christian 55, Kewanee 52 (OT) 

* Sterling Newman 49, Fulton 29

& Erie 62, Polo 45

 

*-2A Sterling Newman Regional; &-1A Polo Regional; <-2A Kewanee Regional.

Feb. 8 games:

* Championship, Riverdale vs. Sterling Newman, 7:30 p.m.

& Championship, Prophetstown vs, Erie, 7:30 p.m.

 

*-2A Sterling Newman Regional; &-1A Polo Regional.

Feb. 11 games:

# Sterling Newman Regional champ vs. Byron Regional champ, 7:30 p.m.

% Polo Regional champ vs. Freeport Aquin Regional champ, 7:30 p.m.

 

#-2A Somonauk Sectional; %-1A River Ridge Sectional.

Feb. 12 games:

? Kewanee Regional champ vs. Rockridge Regional champ, 6 p.m.

 

?-2A Orion Sectional.

Feb. 14 games:

# Championship, 7:30 p.m.

% Championship, 7:30 p.m.

? Championship, 7:30 p.m.

 

#-2A Somonauk Sectional; ?-2A Orion Sectional; %-1A River Ridge Sectional.

Feb. 18 games:

$ Somonauk Sectional champ vs. Orion Sectional champ, 7:30 p.m.

= Elgin Sectional champ vs. River Ridge Sectional champ, 7:30 p.m.

 

$-2A Monmouth College Super-Sectional; =-1A DeKalb Super-Sectional.

Feb. 22 games:

> DeKalb Super-Sectional vs. Bloomington Super-Sectional, 12:15 p.m.

^ Monmouth Super-Sectional vs. Springfield Super-Sectional, 8:15 p.m.

 

>-1A state semifinals; ^-2A state semifinals.

Feb. 23 games:

> Third-place (12:15 p.m.) & Championship (2 p.m.)

^ Third-place (6:30 p.m.) & Championship (8:15 p.m.)

 

>-1A state finals; ^-2A state finals.

POSTSEASON FINISH:

-- Morrison, Bureau Valley and Amboy (regional opener)

-- Kewanee and Fulton (regional semis)



Lincoln Trail girls


  Conf.
Over.  
TEAM
W
L

W
L
Annawan 10
0

26
2
Stark County 8
2

20 9
Biggsville West Central 7
2
15 12
Wethersfield 7 3
23 8
Ridgewood 6 3

14
14
ROWVA 5 5
15
13
Mercer County 3 7
9 21
Princeville 3 7

8 19
Galva-Williamsfield 2
8
10 18
Sciota West Prairie 2 8

2 21
Monmouth United 1
9
5
20

Jan. 31 games:

Annawan 63, Chillicothe IVC 42

Wethersfield 68, Morrison 33

Galva 38, Monmouth United 31

West Central 55, ROWVA 38

Camp Point Central 58, West Prairie 31

Feb. 1 games:

Princeville 35, ROWVA 23


-- Note: LTC game cancelled between Ridgewood and West Central (Jan. 30).

END OF THE REGULAR SEASON

Feb. 4 games:

# ROWVA 59, Ridgewood 57 (2 OT)

# Stark County 61, Galva 41

$ Biggsville West Central 61, Monmouth-Roseville 52

$ Rockridge 56, Mercer County 32

% Princeville 48, Roanoke-Benson 32

^ Avon 43, West Prairie 40

 

#-1A Annawan Regional; %-1A Brimfield Regional; ^-1A Abingdon Regional; $-2A Rockridge Regional.

Feb. 5 games:

$ Sherrard 62, Biggsville West Central 35

^ Abingdon 42, Monmouth United 21

 

^-1A Abingdon Regional; $-2A Rockridge Regional.

Feb. 6 games:

# Annawan 67, ROWVA 20

# Wethersfield 57, Stark County 50

% Illini Bluffs 78, Princeville 49

 

#-1A Annawan Regional; %-1A Brimfield Regional.

Feb. 7 games:

# Championship: Annawan 75, Wethersfield 59

 

#-1A Annawan Regional.

Feb. 11 games:

* Annawan Regional champ vs. Serena Regional champ, 7:30 p.m.

 

*-1A IVCC Sectional.

Feb. 14 games:

* Championship, 7:30 p.m.

 

*-1A IVCC Sectional.

Feb. 18 games:

@ IVCC Sectional champ vs. Fisher Sectional champ, 7:30 p.m.

 

@-1A Bloomington Super-Sectional.

Feb. 22 games:

& Bloomington SS champ vs. DeKalb SS champ, 12:15 p.m.

 

&-1A state semifinals.

Feb. 23 games:

& Third-place (12:15 p.m.) or Championship (2 p.m.)

 

&-1A state finals.

POSTSEASON FINISH:

-- Mercer County, Ridgewood, Galva and West Prairie (regional opener)

-- Monmouth United, Stark County, ROWVA, Princeville and Biggsville West Central (regional semis)














 




Local events heading








  Today is Thursday, April 17, the 107th day of 2014. There are 258 days left in the year.

1864 -- 150 years ago: Journeymen shoemakers of Rock Island struck for higher wages yesterday morning, asking 25 percent increases. Employers have acceded to their demand.
1889 -- 125 years ago: Lighting struck wires of the Merchants Electric Light Co. during a furious storm, and many Rock Island business houses were compelled to resort to gas as a means of illumination.
1914 -- 100 years ago: Members of the First Church of Christ, Scientist, decided to erect a new edifice at a cost of about $60,000.
1939 -- 75 years ago: Willard Anderson, junior forward for the Augustana College basketball team, which won 17 out of 22 contests, was elected captain of the quintet.
1964 -- 50 years ago: John Hoffman, Moline, president of the Sac-Fox Council of Boy Scouts, will be honored for his 50 years in scouting by members of the council at a dinner Thursday evening.
1989 -- 25 years ago: The Quad-Cities has what is believed to be the area's first elite-class gymnast. It's the stuff upon which Olympic competitors are made. Tiffany Chapman, of Rock Island, not only has earned the highest possible gymnast ranking, she won the honor at age 11.






(More History)