Prep wrestling leaderboard


Share
Originally Posted Online: Jan. 16, 2013, 4:25 pm
Last Updated: Jan. 16, 2013, 4:28 pm
Comment on this story | Print this story | Email this story

Metro
Victories

31: B.J. McGhee^ (Rock Island); 29: Tyler Dehaven (Rock Island), Adarios Jones (Moline); 27: Hunter Grau (Geneseo), Devin Syler (Rock Island); 26: Josiah Cropp (Geneseo), Brandon Mizlo (Geneseo), Jeronnie Steward (UTHS); 25: Michael Cole (Rock Island); 24: Ryan Pitra (Geneseo), Chase Wiggins (Rock Island), Jean-Louis Sawadago (Rock Island), Christian Smith (Moline); 22: Tanner Schuldt (UTHS); 21: Daniel Terronez (Moline); 20: Marcus Jackson (Rock Island)

Falls

20: B.J. McGhee (Rock Island); 18: Michael Cole (Rock Island); 16: Tyler Dehaven (Rock Island); 15: Hunter Grau (Geneseo), Devin Syler (Rock Island); 14: Tanner Schuldt (UTHS)

Technical falls

6: Jean-Louis Sawadago (Rock Island); 5: Christian Smith (Moline); 4: Chase Wiggins (Rock Island); 2: Josiah Cropp (Geneseo), Daniel Terronez (Moline)

Major decisions

7: B.J. McGhee (Rock Island); 6: Jeronnie Steward (UTHS); 5: Brandon Mizlo (Geneseo), Jean-Louis Sawadago (Rock Island), DeMerrio Teague (UTHS); 4: Hunter Grau (Geneseo), Josiah Cropp (Geneseo), Devin Syler (Rock Island);3: Sean Wetherell (Alleman), Trenton Jackson (Moline), Caleb Schnell (Moline), Christian Smith (Moline)


Area
Victories

29: Mark Breedlove (Kewanee); 27: Nolan Dykema (Morrison), Calvin Harridge (Morrison), Logan Millizer (Monmouth-Roseville), Tristen Finch (Mercer County), Bo Walters (Kewanee); 26: Zach Nelson^ (Mercer County); 25: Chuck Jacobsen (Monmouth-Roseville), Justin Kinney (Monmouth-Roseville); 24: Austin Shoup (Morrison), Alex Kisner (Mercer County); 23: Joe DeVolder (Orion); 22: Jacob DeVolder (Orion), Mikey Dierkx (Orion); 21: Brandon McCullough (Erie-Prophetstown), Hunter Spengler (Sherrard), Ben Corlett (Sherrard), Bobby Lincoln (Mercer County), Logan Snyder (Mercer County); 20: Lane McIntyre (Monmouth-Roseville), Dylan Mizaur (Sherrard), Chane Teel (Sherrard), Ashton Klingaman (Mercer County), Jon Ricke (Mercer County)

Falls

21: Justin Kinney (Monmouth-Roseville); 18: Ben Corlett (Sherrard), Tristen Finch (Mercer County), Alex Kisner (Mercer County), Mark Breedlove (Kewanee); 17: Jacob DeVolder (Orion); 16: Brandon McCullough (Erie-Prophetstown), Austin Shoup (Morrison), Lane McIntyre (Monmouth-Roseville), Chuck Jacobsen (Monmouth-Roseville), Bo Walters (Kewanee); 15: Logan Millizer (Monmouth-Roseville)

Technical falls

3: Logan Snyder (Mercer County); 2: Nolan Dykema (Morrison), Calvin Harridge (Morrison), Sam Ryner (Sherrard), Dylan Mizaur (Sherrard)

Major decisions

6: Nolan Dykema (Morrison); 5: Dylan Binion (Erie-Prophetstown), Zach Nelson (Mercer County); 3: Terry White (Riverdale), Dylan Mizaur (Sherrard), Ashton Klingaman (Mercer County)

^ - Undefeated
All stats submitted by coaches and are compiled by Daniel Makarewicz.



















 



Local events heading








 

(More History)